Pomoč starejšim na domu in v DSO

NE KRIVDA – ODLOČITEV – IN STROKOVNA POMOČ

Velikokrat slišimo, da mama lahko skrbi za deset otrok, deset otrok pa kasneje v življenju ne more skrbeti za eno mamo.

Otrok lahko poskrbi, a ne skrbi. Ravno to pa je tisto, kar žal marsikdo pričakuje in celo »obsoja«, če se to ne zgodi.

Otroci so/smo dolžni poskrbeti za svoje starše, kar pomeni, da jim pomagamo poiskati za njih primerno okolje in osebe, ki bodo zanje skrbele, če to pomoč potrebujejo – pomoč v različnih primerih, predvsem pa kadar govorimo o najbolj občutljivem področju intimne nege.

Potrebno je razmisliti o dostojanstvu. Kaj to pomeni za tistega, ki nego potrebuje, in tistega, ki jo izvaja. Kadar gre za tujo strokovno pomoč, ni nobenega problema. Negovalno osebje ima potrebna znanja, za ta poklic so se odločili, imajo čut, željo, potrebo pomagati. Tudi oskrbovanci so v tem primeru veliko bolj dostopni, prijazni in strpni. Razumljivo. Takrat ni čas, ni vzroka za krivdo in slabe občutke. Otroci in ostalo bližnje sorodstvo lahko priskočijo na pomoč na drug način: finančno, z obiski, pogovori, sprehodi, morda s pospravljanjem ali oskrbo z živili.

Potrebno je zavedanje, da imajo/imamo otroci starostnikov svoje življenje in svoje obveznosti. Življenjska doba se daljša, otroci so/smo še v službah, imajo/imamo svojo družino, morda tudi vnuke. Ni časa za razpetost, ve se, kje naj bi bila prioriteta.

To ne pomeni, da svojih staršev ali ostalih bližnjih nimamo radi, le življenje ima tudi svoja pravila. V primeru, da gre za skrb za partnerja, je situacija lahko drugačna.

Potrebe ljudi so različne, tudi zmožnosti in predvsem odnosi z bližnjimi. Velikokrat starši, ravno zaradi  pričakovanj, bližnjim povzročajo stisko in ne vede svoje otroke »odganjajo od sebe«.

To je eden poglavitnih vzrokov, da sva se s kolegico odločili svojo dejavnost razširiti na področje pomoči starejšim osebam. Gre za pomoč in strokovno ozaveščanje.

Ni problema, če želijo starejši ostati doma, ko postanejo nemočni. V tem primeru je potrebno sprejeti pomoč drugih strokovnih oseb in zagotoviti primerne pogoje za bivanje in oskrbo.

A vsi teh pogojev nimajo.

Obstaja še drug problem. Domovi starejših občanov (v nadaljevanju DSO) nimajo dovolj človeških kapacitet (beri kadra), da bi lahko nudili pomoč in starostnike namestili takrat, ko je to potrebno.

Pomoč na domu in pomoč v DSO

 Inštitut Zavedno Maribor, d.o.o. nudi oboje:

  • Pomoč na domu (socialni stiki/druženje, nakupovanje, pospravljanje, pomoč pri hoji, hišnih in zunanjih opravilih, hobijih, nego in varovanje, tudi v primeru demence, pomoč pri dajanju medikamentozne terapije).
  • Obiske v DSO (druženje, sprehodi, po potrebi tudi fizioterapija). Tega se svojci lahko poslužijo v različnih primerih. Poznano nam je, da veliko DSO nima svojih fizioterapevtov, da določene strokovne osebe opravljajo več opravil, za katere niso usposobljene. Zaradi deficitarnosti strokovnega kadra nimajo časa za to, da bi namenili kakšno minuto več starostniku, se pogovorili z njim, ga odpeljali na sprehod

To lahko stori naš kader.

Iz navedenega vidimo, da tako kot na ostalih življenjskih področjih, žal obstajajo razlike med možnostmi, ki jih lahko nudimo starostnikom. Potrebno je poiskati način, ki je najprimernejši tako za posameznega starostnika kot za svojce.

Vsem, ki ste v stiski glede starostnega obdobja, glede staršev ali drugih bližnjih, ki se soočate z občutki nemoči, krivde in bi želeli našo ponudbo, lahko več informacij dobite po telefonu (041 797 299, 02 471 29 29) ali povpraševanje pošljete na mail office@zavedno.com

Življenje je lepo, a ni enostavno. Vsega ne moremo postoriti sami, velikokrat potrebujemo pomoč. A pomoč lahko nudimo samo tistim, ki to pomoč sprejmejo.